Prirodno, bogato proteinima, vlaknima i raznim esencijalnim mineralima (uključujući mangan, selen, bakar i fosfor), ječam ima najniži glikemijski indeks od svih zrna (oko 1/3 pšenice), što ga čini odličnim izborom za dijabetičare. Takođe ima različitu strukturu glutena od pšenice, što znači da ljudi sa celijakijom i alergijama na pšenicu mogu sigurno da konzumiraju ječam.
Da biste stvorili ječmenove pahuljice, prvo se odmrzava ječam, a zatim hidriše (obično parenjem). Zatim se lagano i kratko zagreva, pre prolazi kroz valjaonicu, a zatim se hladi pre pakovanja. Ova obrada stabilizuje zrno, što znači da su enzimi neutralizovani da spreče oksidaciju i propadanje. Zagrijavanjem skrob pretvara u jednostavnije šećere, čineći ih lakšim za varenje, ali sadržaj vitamina i minerala ječma ostaje netaknut. Robusno i čvrsto zrno ječma može se naći širom severne hemisfere, od Azije do Amerike.
Za kuvanje: Dodajte ječmene pahuljice i prstohvat soli u ključalu vodu. Smanjite toplotu na malo, poklopite i prokuvajte 5-8 minuta, ili dok se tečnost uglavnom ne apsorbuje.
Sugestije:
1. U pahuljice dodajte grožđice, brusnice ili drugo sušeno voće dok kuvaju. Plodovi će se oguliti i pomoći u zaslađivanju žitarica.
2. Zasladite sa medom, javorovim sirupom ili omiljenim prirodnim zaslađivačem; završite sa tostiranim orasima.
3. Koristite pahuljice umesto mrvica hleba u posudama ili kao preliv.
4. Napravite ukusan nadjev od mrvica za pite i voćne kore.
5. Pomiješajte sa sušenim voćem, orasima i sjemenkama za domaće granole, musli ili trajne smjese.
6. Koristite u vegetarijanskim hamburgerima ili dodajte za supstancu hamburgerima ili mesnim hljebovima.
7. Dodajte u muffine, kolačiće, hleb ili drugu pečenu robu.